2016. I. negyedév: az RBI 114 millió euró konszolidált eredményt ért el
Hír / general /
- A nettó kamatbevétel az előző év azonos időszakához képest 12,5 százalékkal, 718 millió euróra csökkent (2015. I. n.é.: 820 millió euró).
- A működési bevétel 1,2 százalékkal, 1.104 millió euróra esett vissza (2015. I. n.é.: 1.118 millió euró).
- Az általános adminisztratív költségek 3,9 százalékkal, 718 millió euróra emelkedtek (2015. I. n.é.: 691 millió euró).
- Az értékvesztésre képzett nettó céltartalékok összege 59,5 százalékkal, 106 millió euróra csökkent (2015. I. n.é.: 260 millió euró).
- Az adózás előtti eredmény 22,0 százalékkal, 229 millió euróra nőtt (2015. I. n.é.: 188 millió euró)
- Az adózott eredmény 37,9 százalékkal, 138 millió euróra nőtt (2015. I. n.é.: 100 millió euró)
- A konszolidált eredmény 37,1 százalékkal, 114 millió euróra nőtt (2015. I. n.é.: 83 millió euró)
- A nemteljesítő hitelek aránya a 2015. év végihez képest 0,5 százalékponttal csökkent, így 11,4%-os értéket mutat
- Az (átmeneti) elsődleges alapvető tőkemutató (CET1 ratio) az év végéhez képest 0,1 százalékponttal, 12,0%-ra esett vissza
- Az elsődleges alapvető tőkemutató értéke (végleges alapon) 11,5 százalék, azaz nem változott a 2015. év végi értékhez képest
- Az egy részvényre jutó nyereség 36,8 százalékkal, 0,39 euróra nőtt (2015. I. n.é.: 0,29 euró)
Minden adat megfelel az International Financial Reporting Standards (IFRS) (Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok) előírásainak.
2016 első negyedévében a Raiffeisen Bank International AG Group (RBI) adózás előtti eredménye 229 millió euró volt, amely az előző év azonos időszakához viszonyítva 22 százalékos növekedést jelent. Az adózott eredmény az előző év azonos időszakához viszonyítva 38 százalékkal, 138 millió euróra nőtt, míg a konszolidált eredmény 37 százalékos növekedéssel 114 millió eurót ért el.
"Összességében elégedettek lehetünk ezzel az eredménnyel, figyelembe véve, hogy az első negyedévben is tartósan alacsony kamatok által jellemzett környezetben működtünk. Egyelőre nem láthatók fordulat jelei a jegybanki kamatpolitikában, így még nagyobb jelentőséget kap a költségbázisunk csökkenése. Sajnos a szabályozási költségek évről évre emelkednek. A 2016. évre vonatkozó szabályozási költségeink túlnyomó részét az első negyedévben számoltuk el. Különösen biztató az eredmények kedvező alakulása Magyarországon és Ukrajnában. Úgy látom, mindkét országban fordulat állt be, és a teljes 2016-os évben képesek lesznek pozitív eredményt felmutatni" - mondta Karl Sevelda, az RBI vezérigazgatója.
A 2016. március 31-i helyzet szerint a részvények száma 292,98 millió db volt (az előző évben 292,98 millió db), az egy részvényre jutó nyereség így 0,39 euró, amely 36,8 százalékos növekedésnek felel meg (2015. I. n.é.: 0,29 euró).
A nettó kamatjövedelem 13 százalékkal csökkent
A működési bevétel az előző év azonos időszakához képest 1 százalékkal - 14 millió euróval - csökkent, 1.104 millió euróra.
2016 első három hónapjában a nettó kamatbevétel 13 százalékkal - azaz 102 millió euróval - csökkent, 718 millió euróra. Ez elsősorban a Csoport működése által érintett országok többségében tartósan alacsony kamatoknak, valamint a likviditási többletnek volt betudható. A Csoport központjában és Ázsiában az állomány nagyságához kapcsolódó visszaesés is hozzájárult a nettó kamatjövedelem csökkenéséhez.
4százalékkal nőttek az általános adminisztratív költségek
Az elmúlt év azonos időszakához képest az általános adminisztratív költségek 27 millió euróval, 718 millió euróra emelkedtek. A költség/bevétel arány 3,2 százalékponttal, 65,0 százalékra emelkedett, nem utolsósorban a nettó kamatbevétel csökkenése következtében.
Az értékvesztésre képzett nettó céltartalék összege 59 százalékkal csökkent
Az értékvesztésre képzett nettó céltartalék az előző év azonos időszakához képest összesen 59 százalékkal (155 millió euróval), 106 millió euróra csökkent. Ez az egyedi hitelezési veszteségekre képzett céltartalék 102 millió euróval, 117 millió euróra történő csökkenésének köszönhető.
Az elsődleges alapvető tőkemutató értéke (végleges alapon) 11,5 százalék
A teljes kockázat alapján az (átmeneti) elsődleges alapvető tőkemutató értéke 12,0 százalék, az (átmeneti) teljes tőkemutató értéke pedig 17,2 százalék.