Biztonságos bankolás és online vásárlás - Raiffeisen BANK
Útkövető
Menü megjelenítése
Hasznos információk
- Ügyfél által kezdeményezett egyoldalú számlafelmondás
- Jelzáloghitelekhez és támogatásokhoz kapcsolódó információk, igényléshez szükséges dokumentumok és mintaszerződések
- Díjak és kondíciók
- Árfolyamok
- Elemzések
- Adóilletőséggel kapcsolatban
- Pénzügyi Navigátor
- MNB határozatok
- Hírek, közzétételek
- Tudni érdemes
- Dokumentumtár
- Országos Betétbiztosítási Alap információk
- Bevont bankjegy átváltása
- Biztonságos bankolás és online vásárlás
- Meghatalmazás - minták
- Fizetési késedelem rendezése bankkártyával
Tartalom megjelenítő
Biztonságos bankolás és online vásárlás
Tanácsok az online vásárláshoz és banki ügyintézéshez
Egyre többen vásárolnak internetes áruházakban vagy intézik pénzügyeiket online. A bankok - ahogy a Raiffeisen Bank is - mindent megtesznek a maximális biztonságért. A gondtalan online vásárlási és bankolási élményhez azonban szükség van néhány hasznos tanács megfogadására - ezek is jelentősen növelhetik az ilyen típusú tranzakciók biztonságát és az Ön pénzének védelmét.
Hogyan bankoljon biztonságosan az interneten?
- Ne használja a Raiffeisen DirekNet internetbankot e-mailben vagy közösségi médiában kapott linken keresztül, az internetbanki felületet mindig a címet kézzel begépelve nyissa meg, még akkor is, ha első látásra megbízható helyről kapta a linket.
- Figyeljen az úgynevezett adathalász levelekre. Egyes csalók látszólag a bank nevében küldött e-mailekben kérhetik fel különféle okokkal (fiókfrissítés, fiók tiltás, rendszerkarbantartás, adategyeztetés, stb.) arra, hogy megadja banki adatait egy csaló, a bankéhoz hasonlító weboldalon. A levelekben közös, hogy minden esetben kérik a csaló weboldal felkeresését, és az adatok megadását. Mindezt könnyen ellenőrizheti: az egeret a megadott linkre húzva a böngésző megmutatja az oldal címét, így azonnal kiderül, hogy az nem banké. (Figyelmesen nézze meg a hivatkozásokat, néha csak 1-2 betű tér el!) Soha ne kattintson ilyen oldalakra, és semmiképpen ne adja meg adatait. A Raiffeisen Bank nem küld ilyen típusú e-maileket Ügyfeleinek.
- A fokozott biztonság érdekében az interneten indított banki tranzakciókat (sőt, a netbankba történő belépést is) saját mobileszközön jóvá kell hagyni. Okostelefonját ne hagyja védelem nélkül, használja a képernyőzárat és a PIN-kódot is.
- Amikor új felhasználóként regisztrál a mobiltelefonon működő banki alkalmazásba, különös figyelemmel kezelje az úgynevezett "mobil token" kódot. Ezt a regisztráció során SMS-ben kapja meg. A kódot SOHA ne adja meg semmilyen böngészőben vagy weboldalon, azt CSAK a myRaiffeisen mobilalkalmazásban kell beírni. Ügyeljen rá, hogy ez a kód más kezébe ne kerüljön.
- Ha bármilyen gyanús körülményt észlel, vagy véletlenül megadata adatait egy csaló weboldalon, azonnal hívja a 06 80 488 588-as telefonszámot. Külön köszönjük, ha a phising levél egy példányát továbbítja nekünk az adathalasz@raiffeisen.hu e-mail címre.
Mire érdemes figyelni, ha az interneten vásárol?
- Gondolkodjon, mielőtt kattint!
- Bankkártya-adatait soha ne mentse el a vásárlás során!
- Ellenőrizze a webáruház megbízhatóságát, ismertségét. Ha korábban még nem vásárolt az adott online boltban, ellenőrizze, hogy esetleges probléma esetén hol lehet elérni a bolt üzemeltetőit. Ha semmilyen cégadat, címadat nem szerepel, csak egy e-mail cím, vagy egy mobiltelefonszám, érdemes megfontolni a vásárlástó való elállást. Ha mindenképpen rendelne, érdemes lehet először egy kisebb összeggel kipróbálni, tényleg elküldik-e a terméket. Az internetes értékelések, vélemények segíthetnek, ám nincs rá garancia, hogy azok valóban függetlenek.
- Külföldi webáruházak esetében megrendelés és fizetés előtt tájékozódjon az esetleges garanciális, illetve panaszkezelési lehetőségekről. Különösen a kisebb értékű termékek esetén a visszaküldés költsége olykor magasabb, mint a termék vételára.
- Ha kétségei vannak, válassza az utánvéttel történő szállítást. Ebben az esetben elég akkor fizetnie, amikor a megrendelt terméket átveszi. A legtöbb esetben bankkártyával, de egyes kereskedőknél már QR-kóddal is fizethet.
- Ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az általában nem igaz! Reálisan mérlegelje az ajánlatokat, ha a megszokottnál jelentősen olcsóbban kínálnak egy terméket, alaposan olvasson utána a részleteknek, különösen márkás szórakoztató-elektronikai cikkek vagy ruhák esetén.
Ajánljuk figyelmébe az online vásárlás 11 aranyszabályát:
- Vásároljon megbízható forrásból!
- Ellenőrizze a véleményeket és értékeléseket a kereskedőről, termékről!
- Gondolja át kétszer, mielőtt fizet!
- Használjon bankkártyát, amikor online vásárol!
- Ellenőrizze, hogy a vásárlás nem jár-e ismétlődő díjfizetéssel!
- Ne küldjön pénzt ismeretlen személynek!
- Ne küldje el bankkártya-adatait e-mailben vagy lefotózva!
- Hanem vásárol, ne adja meg a kártyaadatait!
- Ellenőrizze a weboldal fizetési biztonságát!
- Győződjön meg az adatátvitel biztonságáról
- Mentse el az összes, online vásárláshoz kapcsolódó dokumentumot!
További hasznos információk, tanácsok:
http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/bunmegelozes/aktualis/legyen-tudatos-online-vasarlo-elado-es-csomagkuldo
https://nki.gov.hu/it-biztonsag/kiadvanyok/segedletek/
https://nki.gov.hu/it-biztonsag/kiadvanyok/szorolapok/
https://nki.gov.hu/it-biztonsag/tanacsok/
https://www.mnb.hu/fogyasztovedelem/hirek-aktualitasok/ne-valjon-szamitogepes-csalas-aldozatava
Köszönjük figyelmét,
Raiffeisen Bank Zrt.